Українське фізичне товариство

Шановні колеги!

 

Координаційна рада Українського фізичного товариства розглянула звернення нашого колеги-науковця професора-хіміка Юрія Петровича Ковтуна (Ін-т органічної хімії НАНУ). Поставлені у зверненні питання вже піднімались Координаційною радою але їх актуальність не лише не знизилась, а навіть стала гострішою. Продовження гібридної війни, яку веде Росія проти України, неминуче призводить до процесів все глибшого розмежування в усіх сферах економіки, суспільного життя, інформаційного і культурного простору. Звичайно, в таких умовах наукова спільнота не може залишатись осторонь.

Неухильно дотримуючись принципів демократії і свободи слова, Координаційна рада УФТ закликає небайдужих науковців взяти участь в обговоренні піднятих у зверненні проф. Ковтуна питань, висловити свої зауваження і пропозиції. Підсумки обговорення планується підвести на одному з наступних засідань Координаційної ради. Результатом може стати підтримка звернення проф. Ковтуна Українським фізичним товариством або формування відредагованого спільного звернення з наступним його направленням для опублікування в пресу.

Оскільки форум на нашому сайті ups.kiev.ua ще не працює, то просимо усі пропозиції надсилати на офіційну електронну адресу товариства: ukr_phys_soc@ukr.net

 

Голова Бюро Координаційної ради УФТ

І. М. Дмитрук

 

 

Звернення до наукової спільноти України

 

Наближається сумний ювілей – скоро три роки від початку російської експансії в Україні. Спочатку Крим, потім Іловайськ. Приголомшені українці не могли повірити у страшну реальність та у те, що росіян, яких звикли вважати братнім народом, можна зупинити лише зброєю. Зрештою Донбас переконав всіх в тому, що Росія, порушуючи всі цивілізаційні закони і норми, прагне знищити Україну. Аргументація тисяч смертей, десятків тисяч поранених, мільйонів біженців виявилася переконливою. Росія зосередила на Донбасі колосальну кількість військ та воєнної техніки, швидко та масштабно мілітаризує окупований Крим, водночас рішуче витісняючи звідти все українське та кримськотатарське. Очевидно, що зупинятися не планує.

Більшість українців зрозуміли –агресія Росії має глобальний характер, в основі якого - неприйняття Росією незалежної України. Агресія буде продовжуватись, видозмінюючись. Сьогодні це «гібридна» війна. Вона ведеться високофаховими спеціалістами з маніпулятивних інформаційних технологій та пропаганди. На жаль, успіхи Росії у цій війні немалі. Досить згадати їхніх чисельних закордонних прихильників або, принаймні тих, що толерують російській агресії. Боляче дивитися, як повела себе (здавалося б, передова) російська інтелігенція… . Соромно, але значна частина, якщо не більшість з них на боці агресора.

            Але Україна тримається, і вона не сама, і неодмінно переможе. Запорукою цьому є героїчна боротьба українського народу, адже завдяки волонтерам і українському війську пряма військова агресія призупинилась, і те, що майже весь світ з нами. Резолюції ГА ООН, ПАРЄ, ОБСЄ, РЄ, Європарламенту і парламентів більшості держав Європи, заяви видатних світових особистостей однозначно називають агресора агресором і підтримують Україну. Санкції західних держав крім економічного ефекту, мають не менший психологічний вплив. 

Але війна триває. Складовою війни є війна за голови. Вона не менш важлива, може й набагато важливіша, ніж  війна за територію. І голови науковців далеко не найгірший трофей у сьогоднішній гібридній війні. І тут можуть бути різні рівні нашої поразки, нашої капітуляції. Найпростіший з них – наші публікації в російських журналах.

Процес наступний. Ми: «Глубокоуважаемый..! С благодарностью…С наилучшими пожеланиями…, Ваш…» - Зважились, переступили? Стали дійсно їхніми, або нещирими. Вони: «Какие же мы агрессоры? Какая война? Ведь украинские ученые публикуются в наших журналах, приезжают на наши конференции, семинары!»; І далі ми вже «мовчимо в тряпочку». Нас майже немає. Що це, як не капітуляція?

Складно уявити, щоб в 1943 р. англійський вчений надсилав статтю у німецький журнал, яким би солідним той не був.

Що робити? Категорично не публікуватися у російських журналах і не брати участі у російських конференціях. Запрошувати до себе має сенс тільки неінфікованих імперським вірусом. Щоб їх підтримати, бо їм не легко. Перевиховати ж чи вилікувати дорослих інтелектуалів неможливо, якщо вони самі того не хочуть. Доступної інформації для них в мережі більш ніж досить. Питання просте – хто на чиїй землі воює? Відповідь очевидна. Що, вони її не бачать?

Правителям Росії вкрай потрібна капітуляція України. І не стільки військова чи політична, скільки капітуляція ціннісна. Завадити противникові перемогти може насамперед відмова грати за його правилами. І не капітулювати. І нам конче потрібна єдність народу у протистоянні агресії. Наші люди там, на фронті щодня під кулями. А хто не там, має мати мужність не подати руки тим, хто підтримує агресію.

Невблаганна логіка війни чорно-біла. Коли війна закінчиться, можливо, наші стосунки стануть іншими. Але це буде  потім. Сьогодні ж війна триває і кінця їй не видно.

 

Проф. Ю.П. Ковтун (Інститут органічної хімії НАН України)

 

 

Заяву проф. Ю.П. Ковтуна підтримали і просили приєднати їх підписи: президент Українського фізичного товариства (УФТ) І.О. Анісімов,

екс-президенти УФТ:  М.В. Стріха, В.Г. Литовченко, С.М. Рябченко,

віце-президент УФТ Я.С. Лєпіх,

голова Бюро Координаційної ради УФТ І.М. Дмитрук, виконавчий секретар Бюро В.М. Кравченко,

члени Координаційної ради УФТ: В.М.Павлович, В.А.Татаренко

Запевнення у повній підтримці цієї заяви надіслав від Української астрономічної асоціації Президент цієї асоціації, академік НАНУ Я.С. Яцків,

Заявили про свою підтримку і просили приєднати їх підписи академіки НАНУ: В.М. Локтєв, І.М. Мриглод, В.Ф. Харченко,

Професор І.І. Ясковець,